Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Borówka amerykańska – zawsze na zdrowie

sierpień
Rok w ogrodzie

Borówka amerykańska to owoc, który ma licznych zwolenników – o tej porze roku jest najsmaczniejszy. Ale po borówki warto sięgać nie tylko ze względu na ich walory smakowe. Są one również bardzo zdrowe.

Niestety borówka amerykańska należy do dość drogich owoców, dlatego warto, by co najmniej dwa, a najlepiej kilka krzewów borówki amerykańskiej znalazło się w naszym ogrodzie. Z jednego krzaka, który osiągnie pełnię owocowania (zazwyczaj po ok. 6 latach od posadzenia) można zebrać nawet do 6 kg owoców. Od razu posadźmy kilka krzewów różnych odmian, co zagwarantuje nam możliwość zbiorów od połowy lipca aż do początków września.

Borówka na rzecz zdrowia

Dlaczego warto sięgać po borówki? To owoc o wszechstronnych walorach zdrowotnych. Dzięki temu, że zawiera antocyjany, związki chemiczne należące do flawonoidów oddziałuje pozytywnie na nasze ciśnienie – ci, którzy jedzą borówki znacznie rzadziej chorują na nadciśnienie tętnicze. Ich spożywanie równie korzystnie wpływa na naszą pamięć – może nawet prowadzić do odwrócenia procesów jej utraty – u osób, które mają ten owoc w swojej diecie zaobserwowano znaczną poprawę pamięci. Za sprawą dużej ilości fitoestrogenu borówka ma również zbawienny wpływ w zapobieganiu nowotworów hormonozależnych, m.in. niektórych nowotworów piersi. To owoc polecany także osobom mającym choroby oczu. Powinny po niego sięgać również osoby nadwyrężające wzrok podczas swojej pracy, np. przy komputerze, a także kierowcy czy piloci. Wspomaga także leczenie marskości wątroby oraz pracę układu pokarmowego. Obficie występujące w borówkach przeciwutleniacze opóźniają także procesy starzenia.

Odmiany do naszego ogrodu

W Polsce oferta handlowa obejmuje kilkadziesiąt odmian tego krzewu owocowego. Szczególnie polecane odmiany to 'Darrow' owocująca od końca lipca do połowy sierpnia. Dużym powodzeniem cieszy się również odmiana 'Bluecrop', owocująca od początku sierpnia ma wyjątkowo smaczne i duże, a więc łatwe w zbieraniu owoce. Do bardzo smacznych i słodkich należy także odmiana 'Jersey', będziemy mogli cieszyć się jej jagodami na przełomie sierpnia i września. Pamiętajmy, że borówki należą do rodziny wrzosowatych i tak jak inni jej przedstawiciele lubią kwaśną glebę. Duże walory smakowe ma także bardzo plenna odmiana 'Patriot'.

Uprawa borówki amerykańskiej

Jeśli chcemy uprawiać borówkę amerykańską, warto już teraz pomyśleć o jej posadzeniu, można też sadzić ją jesienią – wówczas konieczne jest zapewnienie ochrony przed mrozami, np. osłaniając sadzonkę liśćmi, torfem czy stroiszem – lub wiosną. Aby cieszyć się obfitymi plonami, warto zapewnić roślinie kwaśną próchniczą glebę.

zdjęcia: AdobeStock, pixabay.com