Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Białe kompozycje z przebiśniegów na tarasie i balkonie

luty
Rok w ogrodzie

Przebiśnieg sprawi, że lutowy ogród ozdobi nie tylko biel śniegu. Śnieżyczka przebiśnieg to bowiem kwiat, który należy do pierwszych zwiastunów wiosny. Warto, by znalazła się w naszym ogrodzie.

Przebiśnieg znany także m.in. jako śnieżyczka przebiśnieg oraz przebiśnieg zwyczajny lub pospolity oraz gładysz pospolity czy śnieguła doda ogrodowi przestrzeni i elegancji, a przede wszystkim wniesie radość do jeszcze smutnego, przedwiosennego ogrodu. Śniegułka należy do roślin niewielkich – osiąga zazwyczaj 10-15 cm wysokości. Jego ozdobą są złożone z sześciu płatków białozielone zwisające kwiaty w kształcie kielicha, które pojawią się w ogrodzie od lutego do kwietnia. Płatki reagują na zmiany temperatury – gdy się ona obniża, zamykają się.

Gdzie warto posadzić przebiśniegi?

Gładysz pospolity to roślina o bardzo delikatnym, subtelnym wyglądzie, dlatego warto uprawiać go w dużych grupach – tylko wówczas będzie przyciągać wzrok. Doskonale wygląda pod drzewami i krzewami lub w dużych pojemnikach ustawionych na tarasie czy też wzdłuż ścieżek ogrodowych. Sprawdzą się także na skalniakach oraz w ogrodzie żwirowym. Dobrym pomysłem jest również stworzenie kompozycji składającej się z przebiśniegów i krokusów. Jeśli chodzi o miejsce uprawy i warunki glebowe, śnieżyczka przebiśnieg nie zalicza się do roślin wymagających. Przebiśniegi kochają półcień i chłód, chociaż dobrze rosną również w półcieniu oraz na stanowisku słonecznym. 

Uprawa przebiśniegów

Śnieżyczka przebiśnieg najlepiej rośnie, jeśli zapewnimy jej żyzne oraz wilgotne podłoże, ale poradzi sobie na każdym podłożu ogrodowym, najlepiej o odczynie zasadowym lub obojętnym. Cebulki przebiśniegów sadzimy we wrześniu, tak by były od siebie oddalone o kilka centymetrów. W czerwcu, po przeschnięciu liści cebulki wykopujemy. Śnieżyczki można rozmnażać także przez podział kęp, gdy liście są jeszcze zielone. Dość łatwa jest także ich uprawa polegająca na wysianiu nasion, które można zebrać lub poczekać, aż roślina sama się wysieje. Jednak wówczas ich kwitnienie następuje dopiero po kilku latach.

Zdjęcia: Fotolia.com, sxc.hu, Shutterstock