Sierpień

Lato w pełni. W sierpniu najważniejsze jest podlewanie – nieczęste, ale obfite, doglebowe, a nie zraszające, raczej poranne niż wieczorne. W tym miesiącu kończymy cięcie żywopłotu, a zaczynamy pierwsze sadzenia: cebul kwiatowych oraz iglaków. Najwięcej czasu spędzimy jednak w warzywniku i wśród roślin owocujących – czekają nas m.in. zbiory plonów warzyw późnoletnich i jesiennych, zasiewy, sadzenie oraz przycinanie.

  • Z życia mrówek

    Mrówki w ogrodzie nie są miłymi gośćmi. Mrowiska i ścieżki przemarszu szpecą trawnik, zniechęcając do odpoczynku na łonie natury; mrówcze hordy przeszkadzają domownikom, nazbyt chętnie osiedlając się w zakamarkach tarasu. Poza tym prędzej czy później wchodzą w komitywę z mszycami. W zamian za ochronę przed biedronkami mszyce pozwalają mrówkom korzystać ze słodkiej spadzi. Roślinom taka symbioza nie wychodzi na zdrowie. Walka z mrówkami nigdy nie będzie w stu procentach skuteczna, ale też nie o to chodzi, by całkowicie się pozbywać z działki tych pożytecznych owadów

    »  Więcej informacji
  • Rozpoczynamy sadzenie roślin cebulowych

    W sierpniu możemy rozpocząć sadzenie do gruntu roślin cebulowych kwitnących latem (lilia biała, szachownica cesarska) i późną jesienią (zimowit). Wymagania poszczególnych gatunków się różnią, jednak wymienione gatunki, tak jak większość roślin cebulowych, wymagają słonecznego stanowiska oraz żyznych i próchnicznych gleb o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

    »  Więcej informacji

Pozostałe serwisy: