Październik

Październik to czas wytężonej pracy w ogrodzie. Oprócz twórczego i przyjemnego sadzenia roślin oraz zbierania warzyw, owoców i nasion zajmujemy się też mniej przyjemnym koszeniem trawnika. Z przezorności przygotowujemy ogród do zimy – robimy porządek w warzywniku, na rabatach i w stawie oraz zabezpieczamy instalację wodną. Cieszymy się też ostatnimi przebłyskami jesiennego słońca.

 • Nasionobranie

  Na początku października powinniśmy zakończyć zbieranie nasion roślin jednorocznych, np. kosmosów i czarnuszek (na zdjęciu), oraz bylin, np. nachyłka.

  »  Więcej informacji
 • Jak przygotować podłoże pod drzewa i krzewy liściaste

  Przede wszystkim starannie. Zaniedbanie pozornie mniej istotnej czynności, np. odchwaszczania, może utrudnić przyjęcie się rośliny i wpływać na dalszy jej rozwój. Powinniśmy mieć na względzie również to, że rośliny będą rosły na tym stanowisku kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, a przez ten czas będziemy mieli ograniczone możliwości poprawienia struktury gleby.

  »  Więcej informacji
 • Sprzątamy warzywnik

  Jesienią pusty warzywnik nie wygląda efektownie. Zwiędnięte liście i części roślin pozostałe po zbiorach są jednak wartościowym magazynem substancji odżywczych. Możemy je zebrać i przeznaczyć na kompost, którym na wiosnę użyźnimy grządkę, możemy też je pozostawić w glebie.

  »  Więcej informacji
 • Ostatnie koszenie trawnika

  W październiku trawnik szykuje się już do zimowego snu. Ostatnią ważną czynnością pielęgnacyjną, której nie powinniśmy zaniedbać, jest koszenie. Zazwyczaj przeprowadza się je w połowie października, ale jeżeli jesień jest ciepła i wilgotna, trawa będzie rosła nawet do początku listopada.

  »  Więcej informacji
 • Zakładamy kompostownik

  Październik to dobry czas na założenie kompostownika lub pryzmy. Do jesiennego nawożenia zużyliśmy zapewne cały zgromadzony kompost, a po porządkach w warzywniku pozostało wiele cennego materiału organicznego, świetnie się nadającego do powtórnego wykorzystania. Razem z trawą z ostatniego koszenia, chwastami bez nasion i odpadkami z kuchni stworzą cenny materiał do kompostowania.

  »  Więcej informacji

Pozostałe serwisy: