Marzec

Zima powoli ustępuje, ale do końca miesiąca na pewno da jeszcze o sobie znać, zaskakując nas gwałtownymi opadami śniegu, porywistymi wiatrami i nocnymi przymrozkami. Nie powinniśmy raczej liczyć na ustabilizowaną aurę - musimy być przygotowani na wszystko. Z większymi pracami ogrodniczymi trzeba poczekać, aż miną przymrozki, a ziemia przeschnie. W marcu czekają nas ostatnie zimowe prace pielęgnacyjne i już wiosenne prace przygotowawcze. Kończymy cięcie roślin, a zaczynamy sadzenie.

 • Kosiarka do przeglądu

  Po przymusowym, pięciomiesięcznym postoju kosiarka raczej się nie nadaje do użycia. Początek sezonu to dobra okazja, by przeprowadzić jej kompleksowy przegląd. Przede wszystkim musimy naostrzyć nóż tnący i wymienić olej, a także sprawdzić świece, wyczyścić filtr powietrza, naoliwić koła i sprawdzić gumowy przewód paliwowy.

  »  Więcej informacji
 • Sadzimy drzewa i krzewy

  Sadzenie to jedna z najprzyjemniejszych prac ogrodowych. Kończy okres planowania ogrodu, a zaczyna proces tworzenia i kształtowania przestrzeni wokół domu. Musimy je wykonać starannie i zgodnie ze sztuką ogrodniczą, ponieważ później wszelkie zmiany są trudne do przeprowadzenia i odbijają się na zdrowiu rośliny.

  »  Więcej informacji
 • Sadzimy drzewka owocowe

  Na początek w przygotowanym jesienią poprzedniego roku miejscu wykopujemy dołki według sporządzonego planu. Podczas kopania urodzajną ziemię z wierzchu sypiemy na jedną, a nieurodzajną z głębi dołka na drugą kupkę. Dół pod drzewko powinien mieć szerokość 30 cm, a głębokość ok. 50 cm.

  »  Więcej informacji
 • Pielęgnacja trawnika po zimie

  W czasie pielęgnacji trawnika bardzo często zapominamy o trzech bardzo ważnych czynnościach - wertykulacji, aeracji i piaskowaniu trawnika. Są one nie mniej ważne niż koszenie, nawożenie i podlewanie. Aeracja to zabieg mający na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Dzięki aeracji zwiększamy elastyczność trawnika, pobudzamy trawę do wzrostu, zwiększa się masa korzeniowa, poprawia się wnikanie wody i nawozów.
  »  Więcej informacji

Pozostałe serwisy: