Grudzień

W grudniu kończymy wykonywanie większości prac ogrodowych. Z żalem żegnamy sekatory i grabie, z niepokojem witamy szuflę do śniegu i grube rękawice.
Po pierwszym ataku zimy zaglądamy do ogrodu, by zabezpieczyć wszystkie nie w pełni mrozoodporne oraz świeżo posadzone rośliny. Na wypadek ładnej pogody warto mieć przygotowane wiaderko z wapnem do bielenia drzewek owocowych oraz konewkę do podlania roślin zimozielonych i młodych iglaków. W długie zimowe wieczory doglądamy przechowywanych owoców i oddajemy się lekturze fachowych publikacji ogrodniczych.

 • Dbamy o przechowywane owoce

  Zapewne tylko niewielką część plonów, które zebraliśmy jesienią z naszych drzew owocowych, przeznaczyliśmy do bieżącej konsumpcji. Resztę prawdopodobnie złożyliśmy do skrzynek.

  W domowych, choć należałoby raczej powiedzieć piwnicznych, warunkach najczęściej przechowujemy jabłka i gruszki. Aby w dobrym stanie dotrwały do wiosny (niestety, tylko niektóre odmiany to potrafią), musimy przestrzegać kilku zasad.

  »  Więcej informacji
 • Ogród na święta

  Każdy, kto ma dom i kawałek ogrodu, może go przyozdobić na święta Bożego Narodzenia. Ale nie zgodnie „z nową świecką tradycją”, czyli tysiącami lampek mrugających w rytm „Jingle Bells”, tylko skromniejszymi elementami dekoracyjnymi, bliższym rodzimym zwyczajom. Nie potrzeba wielkich nakładów, wystarczy pomysł i odrobina dobrych chęci. Pamiętajmy, że najbardziej cieszą rzeczy wykonane własnoręcznie.

  »  Więcej informacji
 • Choinka w domu

  Choinka to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Właściciele domów z ogrodem, zamiast kupować ścięte drzewko, mogą wybrać jodłę, świerk, cyprysik czy jałowiec uprawiane w doniczce. Nie dość, że takie drzewko będzie wyglądało naturalniej, to może być też ozdobą tarasu lub ogrodu przez resztę roku.

  »  Więcej informacji

Pozostałe serwisy: